Jak działają klocki hamulcowe i kiedy nalezy je wymienić?
Zasada działania klocków hamulcowych jest bardzo prosta i polega na wykorzystaniu siły tarcia do systematycznego spowalniania pojazdu znajdującego się w ruchu. Odpowiedni wybór klocków i tarcz ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewnia krótką drogę hamowania w każdych warunkach. Jak dokładnie działa układ hamulcowy w samochodzie osobowym i na co zwrócić uwagę wymieniając klocki?
https://superparts.pl/250405-klocki-hamulcowe klocki hamulcowe jako jeden z elementów całego układu
Klocki mają duże znaczenie, ale są tylko jednym z elementów umożliwiającym działanie całego układu hamulcowego. Całość oparta jest o specjalny płyn, który ściskany za pomocą dużego ciśnienia powoduje wypychanie tłoczków w zaciskach. Te naciskając na klocki, sprawiają, że na skutek tarcia samochód zaczyna zwalniać. W samochodzie osobowym działa 8 klocków instalowanych parami. Umożliwiają one obustronne ściskanie tarcz hamulcowych. Układ oprócz zacisków, przewodów i zbiorniczka znajdującego się pod maską wyposażony jest też w specjalną pompę, dzięki której możliwe jest wytworzenie wysokiego ciśnienia.
Całość działa bardzo prosto - kierowca, wciskając pedał hamulca, pośrednio wytwarza ciśnienie, powodując wcześniej opisany proces. My cieszymy się sprawnym hamulcem, a układ narażany jest na działanie niekorzystnych warunków. Całość przy kole nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, dodatkowo zaciski, klocki i tarcze wystawione są na częste działanie wilgoci. To wszystko sprawia, że cały układ musi być zrobiony z bardzo wytrzymałych materiałów, by działać zgodnie z oczekiwaniami.
klocki hamulcowe wytwarzane są w technologii warstwowej. Każda z nich ma inne funkcje i dopiero wszystkie razem tworzą niepozornie wyglądający kawałek metalu, który tak naprawdę zbudowany jest z wielu innych składników. Warstwa cierna znajdująca się na samym końcu, bezpośrednio ociera o tarczę. Lakierowana proszkowo warstwa zwana płytką nośną umożliwia przenoszenia nacisku z tłoczka na sam klocek. To wszystko połączone ze sobą pozwala na uzyskanie ostatecznego efektu, jakim jest sprawne hamowanie.
Częste usterki klocków hamulcowych
Klocki są elementem eksploatacyjnym, wymieniane są więc w momencie, gdy ich grubość spada poniżej określonego minimum. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i dla wielu osób rzeczą dziwną jest, że również ta część w samochodzie może ulec uszkodzeniom, które kwalifikują je do szybkiej wymiany.
Bardzo często w układach hamulcowych pojawia się problem ślizgającego klocka. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest awaria samego klocka. Działa on nieprawidłowo, ale nie na skutek awarii samego siebie, a mocnego zabrudzenia. Często pojawia się na skutek wycieku płynu hamulcowego lub wydostawania się smaru z piasty. W przypadku, gdy problem pojawia się wyłącznie na jednym kole, dochodzi do ściągania samochodu w trakcie hamowania. Oczyszczenie klocka lub wymiana powinna rozwiązać problem oczywiście pod warunkiem, że zlikwidujemy przyczynę zabrudzenia. Pamiętajmy, że klocki należy wymieniać parami.
Piszczenie klocków hamulcowych to kolejna popularna usterka, z którą przyjdzie nam się mierzyć nawet tuż po ich wymianie.

Niewłaściwe dopasowanie może powodować taki efekt. W przypadku, gdy twardość tarcz i klocków wybitnie do siebie nie pasuje, pojawia się głośny pisk. Często objaw ten jest skutkiem montażu bardzo słabej jakości klocków lub tarcz. Inną przyczyną może być mocne przegrzanie całego układu. W przypadku, gdy doprowadzimy do bardzo wysokiej temperatury, która powstanie na skutek przesadnego używania układu hamulcowego, cierna warstwa klocka może ulec przypaleniu, co skutkować będzie właśnie piszczeniem. Jedynym sposobem wyeliminowania problemu jest wymiana klocków na nowe.
Pamiętajmy, że klocki hamulcowe nie są elementem przesadnie drogim, a pełnią w każdym samochodzie bardzo istotną rolę. Kupując je, nie sugerujmy się wyłącznie ceną. Niska cena nie oznacza, że produkt będzie nam służył przez wiele lat. Jakość klocków i tarcz ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, a to ono powinno być dla nas najważniejsze. Używając markowych produktów, sprawiamy, że droga hamowania naszego pojazdu ulega mocnemu skróceniu, a o to przecież chodzi.