Klocki hamulcowe

Jak działają klocki hamulcowe i kiedy nalezy je wymienić?

Zasada działania klocków hamulcowych jest bardzo prosta i polega na wykorzystaniu siły tarcia do systematycznego spowalniania pojazdu znajdującego się w ruchu. Odpowiedni wybór klocków i tarcz ma klu czytaj więcej »

USZCZELKI

Uszczelki techniczne- co warto o nich wiedzieć?

Wszelkie uszczelnienia mają prostą budowę i są niewielkie, aczkolwiek odgrywają one znaczoną rolę w przypadku większości maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Ich zadaniem jest utrzymanie należytej szc czytaj więcej »

fotobudka Bielsko

Zabawa zdjęciami

Jak się okazuje można się bardzo dobrze bawić zdjęciami weselnymi. Nie trzeba stawiać tylko na zdjęcia, które będą robione przez profesjonalnego fotografa. Oczywiście takie również są potrzebne, ale o czytaj więcej »

taśma pakowa VIBAC

Opłacalna inwestycja

Wg rozmaitych kompleksowych analiz marketingowych teraz można zaplanować sobie inwestycję od początku do końca. Musimy przecież zawsze wiedzieć czy konkretne usługi albo produkty będą się sprzedawać czytaj więcej »

wycena dzieł sztuki

Wartość dzieła sztuki

Wartość dzieła sztuki to pojęcie, o którym nie mówi się zbyt wiele. Zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać. Po prostu ludzi czytaj więcej »

ODWODNIENIa liniowe

Wykonawstwo budowlane

Rzeczoznawca zawsze najpierw określi, która konkretnie inwestycja będzie kosztowna, a która nie. Oczywiście powinniśmy za każdym razem zweryfikować sobie wszystkie najważniejsze propozycje występując czytaj więcej »

agencja interaktywna

Właściwa agencja interaktywna

Potrzebujesz przygotować odpowiedni portal internetowy dla swojej firmy, jednak nie wiesz jak? Musisz wiedzieć, że większość osób ma poważny z tym problem. Nie wiele osób wie, ze przygotowanie portal czytaj więcej »

ogrzewanie nadmuchowe

Profesjonalnie wybrane ogrzewanie

Mnóstwo osób dzisiaj zastanawia się nad tym jak zmienić ogrzewanie we własnym domu. Jak się okazuje sprawa nie jest wcale taka prosta. Dziś większość z was powinno wiedzieć, że to właśnie takie cie czytaj więcej »

pozycjonowaniE

Tanie pozycjonowanie dla firm

Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak ciężko jest wypromować własną stronę internetową która miała na celu przynieść wam korzystne zyski jednak niestety nie przyniosła. I jak się okazuje mnóstwo czytaj więcej »

napój dla dzieci

Podstawowy napój dla dziecka – mleko

W diecie dziecka jak najbardziej nie powinno zabraknąć mleka. Jest to składnik, który powinno dziecko pić każdego dnia. Im więcej go będzie w diecie dziecka, na pewno będzie ono mogło się lepiej rozw czytaj więcej »

 

Jak działają klocki hamulcowe i kiedy nalezy je wymienić?

klocki hamulcowe

Zasada działania klocków hamulcowych jest bardzo prosta i polega na wykorzystaniu siły tarcia do systematycznego spowalniania pojazdu znajdującego się w ruchu. Odpowiedni wybór klocków i tarcz ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewnia krótką drogę hamowania w każdych warunkach. Jak dokładnie działa układ hamulcowy w samochodzie osobowym i na co zwrócić uwagę wymieniając klocki?

https://superparts.pl/250405-klocki-hamulcowe Klocki hamulcowe jako jeden z elementów całego układu

Klocki mają duże znaczenie, ale są tylko jednym z elementów umożliwiającym działanie całego układu hamulcowego. Całość oparta jest o specjalny płyn, który ściskany za pomocą dużego ciśnienia powoduje wypychanie tłoczków w zaciskach. Te naciskając na klocki, sprawiają, że na skutek tarcia samochód zaczyna zwalniać. W samochodzie osobowym działa 8 klocków instalowanych parami. Umożliwiają one obustronne ściskanie tarcz hamulcowych. Układ oprócz zacisków, przewodów i zbiorniczka znajdującego się pod maską wyposażony jest też w specjalną pompę, dzięki której możliwe jest wytworzenie wysokiego ciśnienia.

Całość działa bardzo prosto - kierowca, wciskając pedał hamulca, pośrednio wytwarza ciśnienie, powodując wcześniej opisany proces. My cieszymy się sprawnym hamulcem, a układ narażany jest na działanie niekorzystnych warunków. Całość przy kole nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, dodatkowo zaciski, klocki i tarcze wystawione są na częste działanie wilgoci. To wszystko sprawia, że cały układ musi być zrobiony z bardzo wytrzymałych materiałów, by działać zgodnie z oczekiwaniami.

klocki hamulcowe wytwarzane są w technologii warstwowej. Każda z nich ma inne funkcje i dopiero wszystkie razem tworzą niepozornie wyglądający kawałek metalu, który tak naprawdę zbudowany jest z wielu innych składników. Warstwa cierna znajdująca się na samym końcu, bezpośrednio ociera o tarczę. Lakierowana proszkowo warstwa zwana płytką nośną umożliwia przenoszenia nacisku z tłoczka na sam klocek. To wszystko połączone ze sobą pozwala na uzyskanie ostatecznego efektu, jakim jest sprawne hamowanie.

Częste usterki klocków hamulcowych

Klocki są elementem eksploatacyjnym, wymieniane są więc w momencie, gdy ich grubość spada poniżej określonego minimum. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i dla wielu osób rzeczą dziwną jest, że również ta część w samochodzie może ulec uszkodzeniom, które kwalifikują je do szybkiej wymiany.

Bardzo często w układach hamulcowych pojawia się problem ślizgającego klocka. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest awaria samego klocka. Działa on nieprawidłowo, ale nie na skutek awarii samego siebie, a mocnego zabrudzenia. Często pojawia się na skutek wycieku płynu hamulcowego lub wydostawania się smaru z piasty. W przypadku, gdy problem pojawia się wyłącznie na jednym kole, dochodzi do ściągania samochodu w trakcie hamowania. Oczyszczenie klocka lub wymiana powinna rozwiązać problem oczywiście pod warunkiem, że zlikwidujemy przyczynę zabrudzenia. Pamiętajmy, że klocki należy wymieniać parami.

Piszczenie klocków hamulcowych to kolejna popularna usterka, z którą przyjdzie nam się mierzyć nawet tuż po ich wymianie.

dobre klocki hamulcowe

Niewłaściwe dopasowanie może powodować taki efekt. W przypadku, gdy twardość tarcz i klocków wybitnie do siebie nie pasuje, pojawia się głośny pisk. Często objaw ten jest skutkiem montażu bardzo słabej jakości klocków lub tarcz. Inną przyczyną może być mocne przegrzanie całego układu. W przypadku, gdy doprowadzimy do bardzo wysokiej temperatury, która powstanie na skutek przesadnego używania układu hamulcowego, cierna warstwa klocka może ulec przypaleniu, co skutkować będzie właśnie piszczeniem. Jedynym sposobem wyeliminowania problemu jest wymiana klocków na nowe.

Pamiętajmy, że klocki hamulcowe nie są elementem przesadnie drogim, a pełnią w każdym samochodzie bardzo istotną rolę. Kupując je, nie sugerujmy się wyłącznie ceną. Niska cena nie oznacza, że produkt będzie nam służył przez wiele lat. Jakość klocków i tarcz ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, a to ono powinno być dla nas najważniejsze. Używając markowych produktów, sprawiamy, że droga hamowania naszego pojazdu ulega mocnemu skróceniu, a o to przecież chodzi.