Uszczelki techniczne- co warto o nich wiedzieć?
Wszelkie uszczelnienia mają prostą budowę i są niewielkie, aczkolwiek odgrywają one znaczoną rolę w przypadku większości maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Ich zadaniem jest utrzymanie należytej szczelności, w miejscu połączenia dwóch elementów konstrukcji. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o układy pneumatyczne i hydrauliczne.
https://mwdseals.pl/uszczelki/ uszczelki techniczne- co należy o nich wiedzieć?
uszczelki odgrywają bardzo ważną rolę w wielu branżach przemysłowych. Prawidłowo dopasowane pod dany produkt zwiększają jego trwałość i zmniejszają ryzyko wystąpienia awarii. Wybierając wysokiej jakości uszczelki, można uniknąć przestoju w pracy oraz zepsucia się sprzętu. Dzięki nim możliwe jest rozłożone danej konstrukcji na poszczególne elementy. Gdyby nie uszczelki, elementy maszyny byłyby połączone w sposób trały, co nie pozwoliłoby na jej rozłożenie, a tym samym wymianę zużytych czy zepsutych komponentów. Korzystanie z uszczelnień umożliwia rozłożenie produktu w potrzebnym momencie, nie wpływając na jego działanie. Warto pamiętać, że uszczelki muszą być dobrane pod parametry i potrzeby danego produktu. Niekiedy maszyny wykonujące dosyć podobne prace potrzebują zupełnie innego uszczelnienia.
Oringi, simmeringi, pierścienie i taśmy prowadzące
W sprzedaży znajduje się wiele produktów o odmiennych właściwościach. Najczęściej wybierane są uszczelki typu oringi, czyli tak zwane uszczelnienia pierścieniowe. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie dwie części mają docisnąć o-ring, który zagwarantuje szczelność konstrukcji. Kolejnym rozwiązaniem są simmeringi. To także uszczelnienie pierścieniowe, które nazywane jest uszczelką dynamiczną. Znajdują one zastosowanie w produktach mających elementy obrotowe. Do produktów uszczelniających zalicza się też taśmy prowadzące używane zwłaszcza przy siłownikach hydraulicznych.
Uszczelki- najczęściej używane rodzaje gumy
Do produkcji uszczelek wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Poszczególne gumy techniczne różnią się pomiędzy sobą właściwościami i parametrami technicznymi. Do produkcji używa się zazwyczaj:
gumy NBR- wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym. Charakteryzują się olejoodpornymi właściwościami,
gumy EPDM- materiał ten odznacza się szczególnie dobrą izolacją, zabezpieczającą przed wieloma czynnikami. Jest też odporny na wstrząsy, wilgoć, jak i większość substancji żrących. Ten rodzaj gumy zazwyczaj używany jest w motoryzacji i budownictwie,
gumy MVQ- gumy silikonowe wyróżniają się sporą odpornością na wysokie temperatury, gdyż są w stanie wytrzymać aż do 300 stopni Celsjusza. Oprócz tego są bezpieczne w kontakcie z żywnością.
Jak dobrać uszczelkę techniczną?
Uszczelki techniczne mają za zadanie zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego wycieku wszelkiej maści substancji. Ta cecha jest szczególnie ważna dla firm funkcjonujących w przemyśle chemicznym, ponieważ przeciek danego odczynnika do środowiska może skutkować jego degradacją. Przedsiębiorcy są więc zobowiązani do prawidłowego zabezpieczenia swoich linii produkcyjnych, w innym razie narażają się na karę finansową. Wybór odpowiedniej uszczelki może nie być prosty. Przed montażem warto wziąć pod uwagę: typ materiału, z jakiego wykonano uszczelkę oraz rodzaj maszyny czy urządzenia, które wymaga uszczelnienia. Istotne są też trudne warunki pracy, na które będzie narażona uszczelka. Co ważne, aby uszczelka spełniła dobrze swoje zadania, powinna być smarowana. Warto zdecydować się na produkt wytrzymały i sprawdzony. Wysokiej jakości uszczelnienia można znaleźć u producenta Oring.